• HURA! MAMY SZTANDAR!

• W środę 30 kwietnia 2014 roku uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości, jaką jest nadanie naszemu gimnazjum sztandaru. Od kilku tygodni trwały przygotowania do tej ceremonii, w których wzięli udział uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Warto było trochę się poświęcić, bo efekt przerósł nasze oczekiwania.

O godzinie 900 rozpoczęła się msza święta, podczas której poświęcono nasz sztandar. Dokonali tego Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Wojciech Suski oraz ksiądz proboszcz parafii w Biskupicach Grzegorz Pszeniczny.  Biskup Suski przygotował ponadto wspaniałą niespodziankę, a mianowicie przywiózł ze sobą relikwie Jana Pawła II, co bardzo nas wszystkich ucieszyło i wzruszyło. Poprosił poza tym, abyśmy podążali drogą naszego patrona i zawsze kierowali się w życiu jego naukami.

Potem wszyscy wróciliśmy do szkoły, gdzie odbyła się uroczystość nadania  sztandaru. Poprowadzili ja absolwenci naszego gimnazjum, czyli Agata Noworacka i Łukasz Rząd. Najpierw wprowadzono sztandary zaproszonych szkół (SP w Pigży, SP w Unisławiu, SP w Świerczynkach, Gimnazjum w Papowie Biskupim) i organizacji społecznych (OSP w Łubiance, OSP w Biskupicach i Stowarzyszenie Artylerzystów Gminy Łubianka), a następnie odśpiewaliśmy hymn polski. Potem dyrektor Tomasz Majewski powitał wszystkich gości. Z kolei pan Paweł Puczkarski przypomniał ważniejsze wydarzenia z historii naszej szkoły, która w 2017 roku będzie obchodziła 200-lecie swego istnienia. Później poproszono wybrane osoby o symboliczne wbicie pamiątkowych gwoździ sztandarowych. Kiedy zakończono tę czynność, sztandar oficjalnie przekazano dyrektorowi naszej szkoły, a dokonali tego przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku” i Rady Rodziców, czyli panie Ilona Sołtysiak i Stanisława Neulitz, a także pan Paweł Puczkarski. Z kolei dyrektor przekazał sztandar uczniom, po czym przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie Kasia Socha zaprezentowała sztandar. Ma on kształt kwadratu. Z jednej strony jest koloru czerwonego. Na tym tle umieszczono  srebrno – złotego orła z głową ozdobioną złotą koroną i zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Wokół orła znajduje się nazwa naszej szkoły , a na dole widnieje rok upamiętniający nadanie nam sztandaru. Z drugiej strony natomiast jest w kolorze ecru. W środkowej części umieszczone zostało koło, w którym  na błękitnym tle z białą poświatą znajduje się portret naszego patrona – św. Jana Pawła II. Koło zamknięto złotym pierścieniem. W górnej części awersu w rogach znajdują się herb Watykanu i herb Gminy Łubianka. Z kolei na dole sztandaru, pod podobizną papieża, umieszczono cytat, który brzmi; „Wy jesteście uśmiechem i nadzieją tej ziemi”. Litery są złote. Sztandar ma wymiary 100 cm na 100cm i obszyty jest złotymi frędzlami.

Kiedy nasza uczennica skończyła opis, nastąpiło zakończenie ceremonii i   wyprowadzono wszystkie sztandary.

Po części oficjalnej była krótka część artystyczna, którą przygotowały Anna Kossakowska i Anna Borkowska, a następnie gości zaproszono na obiad i pyszny tort.

/opr. Anna Borkowska/

FOTKI znajdziecie TUTAJ