• Godziny dostępności nauczycieli SP w Brąchnowie

• Od 5 września nauczyciele pełnią w szkole dyżury, w trakcie których rodzice mogą uzyskać informacje o postępach w nauce swoich dzieci, a uczniowie przyjść na konsultacje edukacyjne. W związku z optymalnym zaplanowaniem tego czasu prosimy rodziców planujących przybyć na rozmowę z nauczycielem o wcześniejsze zgłoszenie w wiadomości w dzienniku tego faktu. Poniżej link do harmonogramu „dostępności” nauczycieli (w zakładce UCZNIOWIE I RODZICE/Dla rodziców i uczniów).

harmonogram konsultacji

• ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

Dziś (28.09) w naszej szkole królowały pachnące, soczyste, smakowite jabłka. Wszyscy z wielkim apetytem zanurzali zęby w smacznych owocach jesieni.

Jabłko - magiczny owoc

Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie. Wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika. W końcu to przez ten owoc pokusy i pożądania Adam i Ewa zostali wygnani z raju.

Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.

Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (m. in. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol). Warto wiedzieć, że to najpopularniejszy owoc w naszym kraju, należymy do jego największych producentów w całej Europie. Tradycje sadownicze na szerszą skalę zapoczątkowała królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła duże obszary ziemi na plantacje.

A więc jedzmy jabłka ze smakiem i pamiętajmy:

„Jedno jabłko dziennie, trzyma lekarza z dala ode mnie!”.

„An apple a day Keeps a doctor away!”

• DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

• 26 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języków Obcych. To świetna okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.

Goethe nauczał: ,,Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”. Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Znikają kolejne bariery.

Aby zachęcić naszych wychowanków do poznawania języków obcych, nauczycielki – Anna Borkowska, Agnieszka Jaranowska, Justyna Drewka i Józefa Łapczyńska – przygotowały cykl lekcji poświęconych temu zagadnieniu. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak powstawały języki europejskie, a także poprzez zabawę i konkursy pogłębić znajomość języka angielskiego. Ponadto panie Borkowska i Jaranowska, aby przy okazji uczcić Rok Romantyzmu Polskiego, zorganizowały dla chłopców z klasy VIII specjalne zajęcia, na których uczniowie nie tylko dowiedzieli się tego i owego o Romantyzmie w Polsce i Adamie Mickiewiczu, ale też czytali w językach oryginalnych wybrane utwory naszego wieszcza oraz G. G. Byrona i J. W. von Goethego. Było ciekawie.

/A.B./

• DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W KLASIE V I VI

• Europejski Dzień Języków obchodzimy między innymi po to, aby podkreślić znaczenie uczenia się i nauczania języków. Jest on również zachętą do promowania różnorodności kulturowej i językowej Europy. Oto krótka fotorelacja z udziałem klas V i VI.

• ZAJĘCIA TANECZNE W NASZEJ SZKOLE!

W środę 21.09 klasy 0-4 wzięły udział w zajęciach tanecznych z grupą Centrum Tańca Gabi. Roztańczeni uczniowie świetnie się bawili, co możemy zauważyć na poniższych filmach. Zapraszamy do oglądania!

• WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!

• Dnia 21 września 2022 roku odbyły się w naszej szkole wybory do SU.

Oto wyniki:

przewodnicząca: ANNA  KURKOWSKA

zastępca: EMIL  BŁAŻEJCZYK

członkowie: ZOFIA  SYROCKA , ADAM  ŁUCZAK,

KAROL  WAŁACHOWSKI

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym!!!

Agnieszka Jaranowska

• Witaj pierwsza klaso!

• Początek roku szkolnego w klasie pierwszej to poznawanie szkoły i jej pracowników. Odwiedziliśmy Pana dyrektora, Panią pedagog, panie woźne, panie kucharki i innych pracowników szkoły. Zaglądaliśmy do sal lekcyjnych, żeby przedstawić się nauczycielom i starszym kolegom. Wszyscy witali nas serdecznie, a Pani Ania B. poczęstowała nas słodyczami. Było nam bardzo miło! Z wielkim zadowoleniem rozpoczynamy naukę w klasie pierwszej!

• UWAGA! UWAGA!

• Robisz zakupy w Lidlu? Możesz wesprzeć naszą Szkołę!

Zrób zakupy za min. 50 zł (w tym 1 warzywo lub 1 owoc), odbierz w kasie specjalnego talenciaka i wrzuć go do naszej specjalnego pudełka wywieszonego w holu szkoły! Im więcej zebranych talenciaków, tym większa szansa na nagrody! Akcja trwa do 13.11.2022 roku.

Więcej szczegółów na stronie:

• WITAJ, SZKOŁO!

• Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty. Niektórzy nie mogli doczekać się tej chwili, inni nieco mniej 🤭

Po dwumiesięcznej przerwie witamy z powrotem naszych drogich uczniów oraz tych, którzy pierwszy raz przekroczyli progi naszej szkoły - najmłodszych milusińskich z oddziału przedszkolnego.

Niezmiernie cieszymy się też z obecności nowych uczniów z pozostałych oddziałów - dziękujemy za zaufanie 🤜🤛

Przed nami dużo pracy, ale nie ma co się martwić, 10 miesięcy szybko minie 🤗